Зміст превентивного виховання передбачає обов'язкову обізнаність учнів з основними положеннями державного, адміністративного, сімейного, трудового і кримінального права. Школярі повинні чітко уявити, що таке правопорушення і злочин. При цьому слід показати їм особливості кримінальної відповідальності стосовно неповнолітніх, невідворотність відповідальності за скоєний злочин.
Зміст превентивного виховання учнів визначається системою профілактичних заходів, спрямованих на попередження дезадаптованої поведінки молоді. При цьому важливу роль відіграє педагогічна профілактика адаптованої поведінки підлітків. Вона включає комплексний підхід до попередження вживання учнями наркотичних речовин, визначення груп наркотичного ризику, функції профілактичної діяльності, напрямки профілактичної діяльності, проведення днів, тижнів, місяців профілактичної роботи.
Зміст превентивного виховання включає також статеве виховання учнів і профілактику СНІДу.
Обізнаність саме в цих питаннях формує відповідальність підлітка за своє здоров'я, здоровий спосіб життя, здатність робити свідомий і правильний вибір свого життєвого шляху.
Мета та завдання превентивного виховання
Метою превентивного виховання є попередження, подолання відхилень у поведінці школярів та запобігання розвитку різних форм їх асоціальної, аморальної поведінки, а саме :
ü правопорушень (схильності до агресій, крадіжок, брехні та інших вад, що можуть призвести до кримінальних дій;
ü екологічної брутальності та егоцентризму (ставлення до всього, що оточує, як до засобу і сировини для задоволення власних примітивних потреб);
ü поганих звичок (алкоголізму, наркоманії, тютюнопаління, токсикоманії);
ü статевих порушень та їх наслідків (статевої розпусти, венеричних хвороб та СНІДу, статевого насильства тощо);
ü важких психологічних та психічних станів з наслідками (депресії та суїциду, акцентуації та загострення психопатичних тенденцій).
Завданнями превентивного виховання є:
1. Формування високоморальної свідомості учнів, почуттів, які б регулювали їхню поведінку (почуття законності обраної мети, правомірності шляхів і засобів їх реалізації, справедливості, відповідальності тощо);
2. Вироблення в учнів навичок і звичок високоморальної поведінки;
3. Формування в учнів активної позиції в соціальній сфері, тобто негативного і нетерпимого ставлення до проявів девіантної поведінки та аморальних вчинків;
4. Подолання в свідомості окремих учнів помилкових навичок і звичок поведінки, які сформувалися внаслідок помилок і недоліків виховання;
5. Формування високої культури здоров'я через пропаганду здорового способу життя;
6. Формування вихованості школярів.
При забезпеченні превентивного виховання необхідно дотримуватись:
Особистісно-зорієнтованого підходу, за якого в центр виховного процесу ставляться інтереси людей;
Діяльністного підходу, який визначає спрямування превентивного виховання на розвиток уявлень і вмінь, що забезпечують успішність соціальної активності особистості.
Вкладення
- Лист МОН «Про здійснення превентивних заходів серед дітей та молоді в умовах воєнного стану в Україні » від 1305.2022 р. No 15119-22.pdf
- Система превентивного виховання.ppt
Навчально-методичний кейс
✔ Презентація за темою «Психологічні аспекти формування навичок безпечної поведінки здобувачів освіти під час військових дій»
https://docs.google.com/presentation/d/1HYN9oFJ8bO8Oz14xDTSvvL9U0-aGy55f/edit#slide=id.p1
Питання для розгляду:
- Психологічна стійкість та її основні ознаки;
- Протидія булінгу;
- Підтримка дитини під час війни.
✔ Презентація за темою «Формування навичок безпечної поведінки: особливості роботи вчителя»
https://docs.google.com/presentation/d/15ukY5sJ8YHeiLw_SGw-aRNR2CQJzTX-z/edit#slide=id.p1
Джерело: Харківська академія неперервної освіти
ПРОФІЛАКТИКА ПРАВОПОРУШЕНЬ
Дитинство - найважливіший, самобутній і неповторний період у становленні особистості. Саме в дитячі роки людина потребує найбільшої уваги та захисту. Від ставлення до дітей, розуміння їхніх проблем, інтересів та потреб, стану охорони дитинства залежить не тільки доля кожної конкретної дитини, а й розвиток суспільства в цілому.
Базовим документом, спрямованим на захист дітей, є Конвенція про права дитини, прийнята Організацією Об'єднаних Націй.
З часу ратифікації Конвенції про права дитини Україна значно просунулася як на шляху вдосконалення нормативно-правової бази, покликаної забезпечити виконання положень Конвенції ООН про права дитини, так і в справі забезпечення цих прав на практиці.
Найголовніший закон - Конституція України - гарантує рівність у правах дітей незалежно від походження, а також від того, народилися вони в шлюбі чи ні.
Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються законом. Утримання та виховання дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на державу.
- Лист Міністерства від 30.01.2014 № 1/9-80 "Щодо профілактичної роботи з запобігання правопорушенням та злочинності серед дітей та учнівської молоді"
- Наказ Міністерства від 03.08.2012 № 888 "Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді на період до 2015 року "
- Наказ Міністерства від 30.12.2010 № 1312 "Про виконання законодавчих вимог у зв’язку із прийняттям Закону України від 21 січня 2010 року № 1312 “Про затвердження плану заходів щодо реалізації Національної кампанії “Стоп насильству!” на період до 2015 року”"
- Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку розгляду заяв та повідомлень про вчинення насильства в сім′ї або реальну його загрозу" (від 26.04.2003 N 616).
- Наказ Мінсім′ямолодьспорту і МВС "Про затвердження Інструкції щодо порядку взаємодії управлінь (відділів) у справах сім′ї, молоді та спорту, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім′ї, дітей та молоді та відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім′ї" (від 07.09.2009 N 3131/386).
РОБОТА З ПРОФІЛАКТИКИ ПРАВОПОРУШЕНЬ ТА ЗАПОБІГАННЯ ЗЛОЧИННОСТІ
В основу роботи адміністрації та педагогічного колективу з профілактики правопорушень, злочинів, бродяжництва серед неповнолітніх покладено план заходів Міністерства освіти і науки щодо профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1209 «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері профілактики правопорушень» .
В школі розроблено систему роботи з профілактики правопорушень.
Вона складається з наступного:
1. Робота Ради профілактики правопорушень:
- Розгляд питань впливу сім'ї на виховання.
- Розгляд конкретних правопорушень.
- Постановка на шкільний облік правопорушників.
- Робота з сім'ями групи ризику
2. Організація контролю за станом відвідування учнями школи:
На виконання ст.6 Закону України «Про загальну середню освіту», ст.19 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 53 Конституції України, з метою охоплення учнів школи навчанням та контролю за відвідуванням навчальних занять учнями школи в навчальному закладі здійснюється систематична робота. Стан відвідування навчальних занять учнями школи знаходиться під постійним контролем адміністрації школи, соціального педагога, класних керівників. Ведеться журнал обліку пропущених уроків, куди черговий вчитель щодня вносить дані з класних журналів. З учнями і батьками проводяться бесіди, регулярна профілактична робота з попередження пропуску уроків без поважних причин.
Алгоритм контролю за обліком відвідування учнями школи наступний:
- щоденний контроль адміністрації за відвідуванням учнями школи (систематичне проведення рейдів контролю);
- робота класних керівників та активу класу щодо попередження пропусків уроків учнями без поважних причин (відвідування вдома, ведення зошитів з обліку відвідування занять, відвідування батьківським комітетом класу проблемних сімей, ведення зошитів індивідуальної роботи з учнями, схильними до правопорушень тощо);
- інформування адміністрацією закладу, класними керівниками батьків ( виклики до школи, письмове інформування);
- заслуховування на Раді з профілактики правопорушень;
- проведення шкільним практичним психологом різних видів діагностик, опитувань та анкетування.
3. Місячник та тиждень правових знань:
- Класні виховні години на правову тематику.
- Зустріч з працівниками правоохоронних органів.
- Зустріч з лікарями.
- Бесіди на правову тематику.
- Година запитань і відповідей.
4. Облік дітей, схильних до правопорушень.
5.Облік батьків, які не займаються вихованням дітей.
6. Виховання свідомої дисципліни учнів:
- Чергування учнів та вчителів по школі.
- Розгляд порушників дисципліни на класних зборах.
- Розгляд порушників дисципліни на зібраннях органів учнівського самоврядування.
Наказом директора школи створено Раду з профілактики правопорушень, до складу якої включено представників вчительського колективу. Робота Ради щорічно планується, засідання комісії проводяться періодично, по мірі надходження питань. На кожному засіданні ведуться протоколи, які зберігаються у заступника голови Радипрофілакти. Розглядаються різні питання щодо роботи з учнями девіантної поведінки, аналізується робота класних керівників, керівників гуртків щодо залучення учнів до участі в заходах, заняттях у гуртках та секціях.
Діагностичну роботу (тестування учнів на схильність до девіантної поведінки) і корекційну роботу з учнями проводить практичний психолог та соціальний педагог. Соціально-психологічною службою школи надаються рекомендації педагогам у роботі з учнями, які мають прояви девіантної поведінки, проводяться індивідуальні бесіди та надаються психолого- педагогічні консультації батькам.
СИСТЕМА РОБОТИ ШКОЛИ З ПРЕВЕНТИВНОГО ВИХОВАННЯ
ПОЛОЖЕННЯ ПРО РАДУ ПРОФІЛАКТИКИ
Положення про Раду профілактики загальноосвітнього навчального закладу
1. Загальні положення
1.1. Рада профілактики створюється у загальноосвітньому навчальному закладі для організації роботи з попередження бездоглядності та правопорушень учнів.
1.2. Свою діяльність Рада профілактики здійснює на підставі чинних нормативних документів про освіту, наказів відділу освіти Бершадської райдержадміністрації, статуту закладу і даного Положення.
1.3. Рада профілактики діє на засадах принципів гуманності, демократичності та конфіденційності отриманої інформації, розголошення якої заподіяло б моральну, психологічну або фізичну шкоду неповнолітньому.
2. Мета та завдання Ради профілактики
2.1. Метою Ради профілактики є:
- формування законослухняної поведінки і здорового способу життя учнів;
- профілактика девіантної та асоціальної поведінки учнів, соціальна адаптація і реабілітація учнів групи «соціального ризику».
2.2. Основними завданнями Ради профілактики є:
- організація регулярної роботи з попередження негативних проявів в учнівському середовищі;
- забезпечення ефективної взаємодії школи з органами і установами, які опікуються питаннями профілактики бездоглядності і правопорушень неповнолітніх;
- удосконалення системи організації профілактичної роботи у школі;
- організація просвітницької діяльності серед учнів, батьків, або осіб, які їх замінюють.
3. Порядок формування Ради профілактики
3.1. Склад Ради профілактики формується директором школи та затверджується наказом.
3.2. Рада профілактики складається із голови, секретаря і членів ради.
До складу Ради профілактики повинні входити: заступник директора школи, соціальний педагог, психолог, дільничний інспектор районного відділу внутрішніх справ, представник Кримінальної міліції у справах неповнолітніх, представники батьківської громадськості.
3.3. Кількість членів Ради профілактики не повинна бути меншою 7.
3.4. Члени Ради профілактики приймають участь у її роботі на громадських засадах.
4. Організація роботи Ради профілактики
4.1. Голова Ради:
- організує роботу Ради;
- визначає порядок денний, місце і час проведення засідання Ради;
- головує на засіданнях Ради;
- підписує протоколи засідань Ради.
4.2. У разі відсутності голови його обов’язки виконує секретар ради.
4.3. Організаційне забезпечення засідань Ради профілактики здійснюється секретарем.
Секретар Ради:
- складає проект порядку денного засідання Ради, організовує підготовку матеріалів до засідань Ради;
- інформує членів Ради про місце, час та порядок денний засідання Ради, забезпечує їх необхідними інформаційними матеріалами;
- оформлює протоколи засідань Ради, здійснює аналіз й інформує Раду про хід виконання прийнятих рішень.
4.4. Члени Ради профілактики:
- приймають участь у засіданнях Ради профілактики;
- вносять пропозиції до плану роботи Ради, порядку денного засідань та порядку обговорення питань;
- приймають участь у підготовці матеріалів Ради, а також проектів її рішень.
5. Порядок роботи Ради профілактики
5.1. Рада профілактики школи розробляє План роботи на навчальний рік, який є невід’ємною складовою річного плану роботи школи, організує виконання цього плану.
5.2. Визначає відповідальних членів Ради за проведення профілактичної роботи, вносить свої корективи й здійснює контроль за їх виконанням.
5.3. Отримує інформацію про випадки проявів конфліктного, негативного і кримінального характеру у поведінці учнів, негативного впливу на них батьків (осіб, які їх замінюють) або інших осіб, повідомлення з правоохоронних органів, служби у справах дітей міської ради, органів охорони здоров’я.
5.4. Організує перевірку отриманих відомостей, вживає заходів щодо нормалізації конфліктних ситуацій, примирення сторін, або готує обґрунтований висновок про необхідність постановки на облік в органах внутрішніх справ.
5.5. В своїй діяльності з організації і проведення профілактики бездоглядності і правопорушень учнів здійснює взаємодію з районними правоохоронними органами, службою у справах дітей міської ради, органами і закладами охорони здоров’я, учнівським самоврядуванням і батьківською громадськістю.
5.6. Проводить бесіди з батьками (особами, які їх замінюють) та іншими особами, у яких виникли конфліктні ситуації с учнями.
5.9. Планує і організовує інші заходи, спрямовані на попередження асоціальної поведінки учнів.
5.10. Засідання Ради профілактики проводяться регулярно, не рідше одного разу на місяць.
Позапланове засідання Ради профілактики проводиться за рішенням голови Ради або з ініціативи половини членів Ради.
5.11. Засідання Ради правомірно, якщо на ньому присутні не менш половини її членів.
5.12. Члени Ради приймають участь в її роботі особисто і не мають права делегувати свої повноваження іншим особам.
5.13. Рішення Ради профілактики приймається більшістю голосів членів Ради, присутніх на засіданні.
5.14. Засідання Ради профілактики у продовж трьох днів з дня його проведення оформлюється протоколом, якій підписують голова та секретар Ради. Протоколи засідань Ради профілактики нумеруються з початку навчального року і зберігаються у голови Ради. Порядок ведення протоколів визначається «Інструкцією з ведення ділової документації у загальноосвітніх навчальних закладах І - ІІІ ступенів», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 23.06.2000 № 240.
Превентивне виховання
Система виховних заходів школи має бути спрямована на вдосконалення способу життя учнів. Дитина має почувати себе комфортно у школі, особливо в класі, між однолітками та із своїми вчителями і вихователями. Якщо так є, то воно обирає для себе правильну соціальну орієнтацію.
Мета превентивного виховання полягає у розвитку почуття соціальної відповідальності підлітків за свою поведінку, сприяє не лише усвідомленню своїх прав а й обов’язків.
Методи превентивного виховання школярів:
- Рольова гра. Суть методу і його мета: інсценізувати незвичні для учнів ситуації та події юридичного характеру. Рольові ігри сприяють кращому розумінню цих ситуацій, а також формуванню співучості щодо тих, про кого йдеться у грі. Наприклад, у рольові грі про грабіж учнів, виконуючи роль жертви, набувають навичок ситуативно відчувати, що означає бути жертвою злочину.
- Дискусія в класі. Суть методу та його мета: дискусії дають прекрасну можливість виявити, яку позицію вчителі та учні займають щодо правознавчих проблем, зокрема, прав людини.
Крім засвоєння інформації про факти учні повинні уяснити собі проблему в цілому. До того ж обговорення дає можливість навчитися слухати свого співрозмовника, говорити по черзі, а також набути інших навичок роботи в колективі, без яких виробити в собі повагу до закону, до прав інших людей неможливо.
- Використання малюнків. Суть методу і його мета: малювання в класі може бути використане для того, щоб навчити учнів спостерігати і співпрацювати, розвивати їхню уяву, виховати співчуття до людей, зображених на малюнках, або для знайомства з іншими учнями класу.
Орієнтована тематика для виховних заходів превентивного спрямування:
- Чи вміємо ми культурно поводитись?
- Боротьба зі злочинністю – наша спільна справа.
- Попереду – ціле життя.
- Злочин і покарання.
- Ти громадянин незалежної України.
- Від пияцтва до злочину – один крок.
- Алкоголь руйнує здоров’я людини.
- Бережи сім’ю.
- Чи маємо ми право вбити людину?
- У чому краса людини?
- Умій відчувати поруч себе людину.
- Залишити після себе слід на землі.
План
заходів по превентивному вихованню
Костинецького НВК
на 2022 – 2023 нр.
№ |
Зміст заходів |
Виконавець |
Дата |
1. |
Поновити банк даних дітей усіх категорій. |
ЗВР |
До 16.09 |
2. |
Скласти план роботи штабу профілактики правопорушень. |
ЗВР |
До 16.09 |
3. |
Призначити вчителів-наставників до учнів, схильних до правопорушень. |
ЗВР |
Вересень |
4. |
Залучати дітей, схильних до правопорушень, з неблагополучних сімей до гурткової та позакласної роботи. |
Класні керівники, кер. гуртків |
Протягом року |
5. |
Поновити банк даних на „тривожних” дітей. |
Кл. керівники |
Вересень – жовтень |
6. |
Проводити індивідуальні бесіди з дітьми усіх категорій та їх батьками. |
ЗВР, Класні керівн. |
Протягом року |
7. |
Проводити рейди „Підліток”, „Бездоглядність”,„Діти вулиці”, „Нічне кафе”, „Сім’я без насильства”,„Підбурювач”. |
Класні керівники |
Протягом року |
8. |
Відвідувати учнівські сім’ї вдома. Результати, висновки заносити до відповідних журналів. |
ЗВР, класні керівники |
Протягом року |
9. |
Практикувати засідання батьківських комітетів, малих педрад, Ради школи, учнівської Ради з питань правового виховання. |
ЗВР |
Протягом року |
10. |
Підвищувати рівень правової культури всіх учасників навчально-виховного процесу шляхом систематичної правової пропаганди. |
ЗВР, класні керівники, учит.правозн. |
Протягом року |
11. |
Забезпечити щомісячний аналіз стану правопорушень серед неповнолітніх, обговорення проводити на нарадах при директорові. |
ЗВР |
Щомісяця |
12. |
Здійснювати контроль за дотриманням учнями режиму дня, проводити профілактичну роботу по запобіганню тютюнопаління, вживання алкогольних та наркотичних речовин (бесіди, диспути, зустрічі, лекції, перегляд відеофільмів та ін.). |
ЗВР, класні керівники |
Протягом року |
13. |
Провести тиждень правового виховання. |
Вчитель правоз. |
грудень |
14. |
Провести батьківську конференцію. |
ЗВР |
2 р. на рік |
15. |
Провести місячник боротьби зі СНІДом |
ЗВР |
Грудень |
Взято із сайту https://ohtyrka6.school.org.ua/news/23-05-42-23-05-2021/