Евакуація під час війни

Дата: 27 квітня 2023 о 09:32, Оновлено 27 квітня 2023 о 09:34

1. Повторюємо порядок дій у надзвичайній ситуації

Що робити в разі надзвичайної ситуації?

• Увімкніть теле- i радіоканали місцевого рівня, уважно слухайте сигнали сирен та гучномовців.
  • Уважно прослухайте повідомлення про надзвичайну ситуацію та порядок ваших дій.
  • Чітко виконуйте розпорядження рятувальних служб.
  • У разі евакуації вимкніть вдома електроенергію, вимкніть з розетки всі прилади, перекрийте газ та воду.
  • Візьміть тривожну валізу і прямуйте до збірного пункту евакуації.

У нашій країні тривають воєнні дії. Мільйони українців змушені покидати домівки та переїжджати на більш безпечні території або виїжджати за кордон. Тож сьогодні ми поговоримо про порядок дій під час евакуації.

Евакуація — це виведення людей із зони надзвичайної ситуації або зони можливого ураження, якщо виникає загроза їхньому життю або здоров’ю.

2. Перед евакуацією

Перегляд відео

Перегляньте відео та дізнайтеся, як підготуватися до евакуації. У разі потреби ви зможете допомогти дорослим швидко і чітко виконати всі дії.

Евакуація: що робити?

• Як дізнатися про початок евакуації?
  • Що необхідно взяти з собою?
  • Порядок дій під час проведення евакуації

• Що ще ви дізналися про те, як поводитися під час евакуації?
  • Що, на ваш погляд, є найважливішим?

Тривожна валіза

Тривожна валіза — це набір речей, які можуть знадобитися за будь-якої екстреної ситуації та які необхідно мати з собою при евакуації.

Запам’ятайте, що має бути у тривожній валізі, щоб за потреби допомогти дорослим скласти її.

• Що насамперед має бути у тривожній валізі?
  • Якою завбільшки вона має бути?
  • Коли її потрібно складати?

Що вдягнути під час евакуації?

Поміркуйте, що треба одягати цивільній людині під час евакуації.

Запам’ятайте: цивільним людям не можна вдягати камуфльований одяг чи брати рюкзак у таких кольорах. На це є дві причини.

Перша — під час воєнного стану піксель мають право носити тільки військові: вони мають чітко відрізнятися від цивільних; у разі потреби саме до військових звертатимуться інші.

Друга — людину в камуфляжі автоматично сприйматимуть як військового, а це може загрожувати її життю. З цієї ж причини варто уникати кольору хакі, будь-яких армійських атрибутів і символіки.

Краще носити темний одяг без будь-яких символів, який не привертає до себе уваги. Взимку та ранньою весною слід одягатися зручно, тепло і багатошарово, не забувати про шапку, рукавиці, термобілизну і зручне взуття, яке “переживе” намокання.

Що робити з домашніми улюбленцями?

Як ви гадаєте, що робити з домашніми улюбленцями, якщо ви евакуюєтеся?

• У разі евакуації з домашніми тваринами подбайте про:
    • корм;
    • переноску чи клітку;
    • нашийник та / або бірку, на якій вказано кличку тварини та ваші контакти;
    • паспорт тварини.
  • В екстреній ситуації тварину можна евакуювати на машині чи навіть пішки, якщо вона може з вами йти або якщо у вас є можливість нести її.
  • Якщо у вас немає можливості вивезти тварину, залиште її близьким, знайомим чи сусідам, які не будуть евакуюватися з міста.
  • Якщо ви не можете забрати улюбленця чи залишити його на когось, відчиніть двері помешкання, щоб тварина могла вийти. Обов’язково залиште запас їжі та води. Наприклад, можна набрати ванну води на кілька днів, залишити розпакованою велику пачку корму. За можливості приберіть небезпечні речовини, які тварина може дістати і з’їсти. Але пам’ятайте: це — крайній захід у випадку найвищої небезпеки та негайної евакуації; за таких умов набагато більший ризик, що тварина не виживе.

Залишати домашніх тварин напризволяще у зачиненому приміщенні, на прив’язі чи без їжі та води — це все характеризується як жорстоке поводження, що є кримінальним правопорушенням, тобто злочином.

• Ось так українці евакуювалися з Ірпеня, Бучі та інших міст.

• Про що розповідають ці світлини? Чому вони такі важливі?

3. Під час евакуації

Правила поведінки під час евакуації

• Намагайтеся зберігати спокій та не панікувати.
  • Не відставайте від тих, із ким ви евакуюєтеся.
  • Будьте зосередженими та уважно слухайте дорослих. Не перебивайте, коли вони говорять, та намагайтеся не відволікати тим, що зараз не на часі. Якщо це евакуація в навчальному закладі, коли вчитель один, а дітей багато, намагайтесь не створювати шуму, щоб добре його чути.
  • Чітко виконуйте вказівки.
  • Не біжіть та не штовхайтеся. Тримайте дистанцію, не створюйте натовпу.
  • Не повертайся до класу або до помешкання, навіть якщо щось забули. Навіть найважливіші документи можна відновити, ваше життя — цінніше!

4. Як не панікувати?

Ви вже знаєте, що найважливіше у будь-якій ситуації зберігати спокій та не піддаватись паніці. Але це легко сказати: якщо паніка все-таки підступає (а ми в цьому ніколи не винні), то побороти її вартує зусиль.

• Пригадайте, що у стресових ситуаціях допомагає вам заспокоїтися. Складіть список дій чи думок та поділіться з однокласниками та однокласницями. Чи всім допомагає те саме?
  • Чи можете заспокоїти інших? Як саме? Об’єднайтеся в пари та обміняйтеся ідеями.