Як діяти, якщо опинився під завалами?

Дата: 27 квітня 2023 о 09:29

Через надзвичайні ситуації — землетруси, буревії, теракти, а також аварії водопровідних мереж чи газові вибухи — трапляються обвали будинків. На жаль, набагато більше обвалів виникає під час війни.

Росія розгорнула на території України терористичну війну проти кожного з нас. Щодня відбуваються обстріли цивільних об’єктів, наслідками яких є тяжкі руйнування і обвали цілих будівель. Але навіть у таких умовах можна вижити і мінімізувати шкоду для здоров’я. Кожен має знати, як діяти, опинившись під завалами: з цими знаннями можливо врятувати життя не лише собі, а й тим, хто поряд.

Вправа “Шкала знань”

• Чи знаєте ви, як має діяти людина, опинившись під завалами будинку?
  • Чи доводилося вам чути історії людей, яких врятували з-під завалів? Як вони діяли? Що порадили?
  • Як ви оцінюєте свої знання про це? Вкажіть на шкалі.

Як діяти, опинившись під завалами?

Якщо, перебуваючи в будівлі, ви почули вибух чи відчули, що будівля втрачає стійкість, руйнується — тікайте якомога швидше.

Якщо втекти не вдалося, найперше — не панікуйте; дійте чітко і обережно.

Перегляд відео

• Про що ви дізналися із цього відео?
  • Назвіть найважливіші правила, дотримання яких допоможе дочекатися на допомогу рятувальників.

Міжнародний сигнал СОС

SOS (СОС) — міжнародний сигнал лиха в радіотелеграфному зв’язку. Його подають кораблі в морі, якщо потрібна термінова допомога. Цей сигнал міжнародний, а це означає, що його без перекладу розуміють люди в усьому світі. Щойно почувши сигнал СОС, люди одразу поспішають на допомогу.

СОС був прийнятий у правилах радіозв’язку німецьким урядом 1 квітня 1905 року, та став міжнародним згідно з ухвалою другої Міжнародної радіотелеграфної конвенції, що була підписана 3 листопада 1906 та набула сили 1 червня 1908 року.

СОС подається так — три крапки, три тире, три крапки — три коротких сигнали, три довгих, три коротких — без пауз. Послухайте, як він звучить, і запам’ятайте.

Міжнародний сигнал СОС звуком

Міжнародний сигнал СОС також можна подавати світлом.

Міжнародний сигнал СОС світлом

Основні правила

Запам’ятайте основні правила — це може врятувати життя!

Правило 1. Зберігайте спокій

Складно уявити, як можна зберігати спокій, опинившись під завалами будинку після обстрілів чи авіаудару. Проте намагайтеся не панікувати! Рятувальники прибудуть за лічені хвилини і почнуть рятувати людей.

Правило 2. Покличте на допомогу і спробуйте звільнитись

Чекаючи на рятувальників, одразу ж:

• оцініть навколишню ситуацію (чи можете ви вільно рухатися, якщо ні — чи бачите, що на вас впало);
  • за можливості обережно постарайтеся вивільнити простір для дихання та звільнити частини тіла, на які щось давить. Не переміщуйте те, на чому все тримається: це може призвести до ще більшого обвалу;
  • намагайтесь сповістити про себе всіма способами — кричіть, бийте по трубах, подавайте сигнал SOS, світіть ліхтариком чи телефоном. Коли вас почули, спокійно чекайте, поки розбирають завал. Слухайте інструкції та дійте відповідно;
  • за можливості надайте собі першу медичну допомогу;
  • спробуйте чимось вкритися, щоб не втрачати тепло та дочекатися на допомогу — вона обов’язково прийде.

Рятувальники час від часу зупиняють усі роботи по розбору, щоб створити “хвилину тиші”, й намагаються почути людей, які могли опинитися під завалами. Саме в цей час потрібно гукати найголосніше і подавати сигнали, щоб рятувальники могли зрозуміти, де ви знаходитесь.

Правило 3. Не “підсвічуйте” собі вогнем

У жодному разі не запалюйте вогонь — це може призвести до вибуху.

Правило 4. Підтримуйте циркуляцію крові

Якщо не можете вивільнити частину тіла, за можливості почніть масажувати ділянку тіла поряд — це потрібно, щоб підтримати циркуляцію крові і не допустити відмирання тканин.

Правило 5. Уникайте переохолодження

Очікуючи порятунку, постарайтеся уникнути переохолодження. Якщо маєте можливість, покладіть на підлогу щось тепле, загорніться в теплий одяг. Лягайте на бік і підкладіть під себе руку. Якщо не можете лягти — сядьте на підлогу і обхопіть коліна руками.

Правило 6. Якщо ви почули людину під завалами

Якщо ви почули людину, яка опинилася під завалами — в жодному разі не лізьте до неї на допомогу і не намагайтеся розібрати завал. Це може вартувати життя вам і постраждалій людині. Зателефонуйте за номерами 101103112 і повідомте, де стався завал і скільки людей ви чуєте.

Пам’ятайте: про обвал будинку точно знають! Рятувальники обов’язково прийдуть на допомогу!

Дійте обережно — не панікуйте — все буде добре!

Вправа “Шкала знань”

Оцініть зараз ваші знання щодо того, як поводитися під завалами.

• Поділіться своїми знаннями з іншими людьми.
  • Створіть інфографіку “Що робити, опинившись під завалами” та ознайомте з нею якомога більше людей.

Нехай це не знадобиться, але ми маємо це знати!