Почув сирену "Повітряна тривога", що робити?

Дата: 27 квітня 2023 о 12:05

Крок 2. Хвилинка безпеки

Загальні правила поведінки під час небезпек та повітряних тривог

Через повномасштабне військове вторгнення РФ в Україні тривають бойові дії, обстріли та лунають сирени повітряної тривоги. Навіть у містах і селищах, далеких від передової, є небезпека ракетних обстрілів, атак дронів та провокацій ДРГ. Тому пригадаймо правила й алгоритми поводження під час сигналу повітряної тривоги. Ми маємо все це добре знати.

За певних обставин алгоритм може бути дещо різним, але найголовніше правило звучить так:

Почув сирену — одразу прямуй до укриття.

1. Не наражайте себе на небезпеку свідомо: не виходьте на вулицю в період дії комендантської години чи під час повітряної тривоги. Намагайтеся зберігати спокій у разі оголошення тривоги чи початку бойових дій, швидко реагуйте на вказівки дорослих та прямуйте до найближчого укриття.
  2. Ховайтеся у пристосовані для укриття місця: у разі авіаударів чи іншої атаки з боку ворога дитина ризикує опинитися під завалами, якщо вона ховається в непризначеному для укриття місці. У таких підвалах ризики загинути значно вищі. Заздалегідь обговоріть з дорослими місця безпечного сховку та шляхи прямування до них.
  3. Дослухайтеся до настанов, порад і застережень батьків, дорослих, з якими перебуваєте в одному приміщенні, укритті.
  4. Дотримуйтеся правила двох стін! У разі “прильоту” перша стіна бере на себе удар, а друга — може захистити від осколків та сторонніх уражальних предметів.
  5. Тримайтеся подалі від вікон! Коли на вулиці відбуваються вуличні бої або ж існує ризик обстрілу, знаходження біля вікон збільшує ризики зазнати ушкоджень. Можна дістати осколкове поранення або бути травмованою / травмованим, якщо скло виб’є ударною хвилею.
  6. Постійно стежте за рівнем заряду смартфону й інших гаджетів. Смартфон, планшет, ноутбук, павербанк, ліхтарик тощо мають бути завжди зарядженими. Краще мати запасні батарейки для ліхтариків.
  7. Якщо ви бачите озброєних людей, військову техніку, масові заворушення, покиньте це місце та негайно повідомте дорослих.
  8. Якщо ви, перебуваючи на вулиці, виявили покинуті іграшки, мобільний телефон та інші речі чи предмети, які вам не належать, пам’ятайте: категорично забороняється їх піднімати чи переносити, тому що це можуть бути замасковані вибухонебезпечні пристрої. Обов’язково повідомте дорослих про свою знахідку!

Готуємо буклети про безпеку (робота в онлайн-групах)

Об’єднайтеся в чотири онлайн-групи. Завдання для роботи у групах: пригадайте, обговоріть та сформулюйте правила поведінки під час повітряної тривоги, якщо вона вас застала: група 1 — вдома; група 2 — на вулиці; група 3 — у школі; група 4 — у громадському місці.

Кожна група готує буклет із правилами безпеки та, завершивши роботу, представляє класу для обговорення.

За своїми буклетами проведіть бесіди із молодшими друзями.

Ще один раз про правила

Пригадайте і дійте так само!

• Якщо сирена повітряної тривоги застала на вулиці, необхідно:
    • Одразу прямувати до найближчого укриття або підземних переходів, метрополітену тощо.
    • Якщо дитина не знає, куди йти — нехай запитає в дорослих.
    • Якщо поряд немає укриття, але видно лісосмугу, варто прямувати туди і сховатися (дерева забирають на себе розліт осколків).
  • Вдома під час повітряної тривоги потрібно:
    • Зачинити вікна, вимкнути всі прилади й електроенергію.
    • Швидко одягнутися, взяти із собою тривожну валізу з необхідними речами.
    • Разом із дорослими прямувати до укриття й уважно стежити за повідомленнями місцевої влади, правоохоронців.
    • Якщо поруч немає укриття, дотримуватися правила “двох стін”.
  • Що робити під час повітряної тривоги у школі:
    • Чітко виконувати вказівки вчителів, швидко та без паніки пройти в укриття.
    • Після команди “Відбій повітряної тривоги” разом із учителем вийти з укриття і повернутися до класу.
  • Що треба робити під час повітряної тривоги у громадському місці:
    • Уважно слухати повідомлення адміністрації закладу, де перебуваєте, і дотримуватися озвученої інструкції.
    • Під час евакуації не користуватися ліфтом, а спускатися тільки сходами.
    • Прямувати до укриття чітко визначеним маршрутом.

Переглядаємо відео

Перегляньте відео та ще один раз пригадайте правила поведінки під час повітряної тривоги.

• Поміркуйте, хто ще має переглянути це відео. Передайте знайомим посилання на нього та коротко поясніть його важливість.

Тест “Дії під час повітряної тривоги”

Слухаємо пісню-практикум

Послухайте пісню-практикум про те, що треба робити під час повітряних тривог. Вигадайте рухи — так усе краще запам’ятається ☺

• Як ви гадаєте, чому цю пісню називають практикумом?
  • Яка частина мови переважає у словах пісні? Чому?

Пам’ятайте: “Коли сирену чуєш, то ЗСУ працює”, тож вірте у ЗСУ, зберігайте спокій та дбайте про власну безпеку.

Використано матеріали:
Публікація “Повітряна тривога: алгоритм дій від Нацполіції
Буклет Міністерства внутрішніх справ України “Правила безпеки під час війни. Інформація для підлітків